............. BRAZILIAN TEAMS .............
Funvic/Marcondes Cesar/Pindamonhangaba - SP
– Coach : Benedito Tadeu “Kid”
– Brazilian Ranking : 1 place
– Antonio Nascimento, Breno Sidoti, Douglas Mai, Edson Aguilar, Hector Aguilar, Magno do Pado, Roberto Pinheiro eTiago Fiorilli
– Best climber : Magno do Prado, Tiago Fiorilli e Douglas Mai
– Best sprinter : Roberto Pinheiro e Hector Aguilar
Padaria Real/Caloi/Ceu Azul Alimentos - SP
– Coach : Erlon Freitas
– Brazilian Ranking : 2nd place
– Edgardo Simon, Jose Eriberto, Adriano Martins, Walter Miguel
Ribeiro Junior, Gustavo Erivan da Costa, Rogério Santiago, Alex Diniz,
Kleber Ramos
– Best climber : Rogério Santiago
– Best sprinter : Edgardo Simon, Kleber Ramos e Gustavo Erivan
Clube DataRo de Ciclismo/Foz do Iguaçu - PR
– Coach : Hernandes
– Brazilian Ranking : 3 rd place
– Cleberson Weber, Cristhian Egidio da Rosa, Felipe Delai, Gregory
Panizo, Murilo Afonso Ferraz, Renato Aparecido Santos, Renato Seabra,
Rodrigo Araujo de Melo
– Best climber : Gregory Panizo e Renato Seabra
– Best sprinter : Rodrigo Araujo de Melo
São Lucas Saude/Giant/Ciclo Ravena/Americana - SP
– Coach : Wilson Rodrigues Braw
– Brazilian Ranking : 4th place
– Andre Polini, Bruno Tabanez, Eduardo Wolverine, Geraldo Souza,
Jean Marcel, Luciano Pereira, Rafael Serpa, Willian Solera
– Best climber : Eduardo Wolverine, Jean Marcel e Geraldo Souza
– Best sprinter : Bruno Tabanez e Rafael Serpa
Clube de Ciclismo S J Campos/Cannondale - SP
– Coach : Valcemar Justino
– Brazilian Ranking : 5th place
– Armando Camargo, Fabrício Morandi, Francisco Chamorro, Jean
Carlo Coloca, Mauricio Morandi, Robson Ribeiro Dias
– Best climber : Mauricio Morandi
– Best sprinter : Francisco Chamorro e Jean Carlo Coloca
GRCE /Usiminas/Giant/PM Santos - SP
– Coach : Cláudio Diegues
– Brazilian Ranking : 6th place
– Diego Ares, Flavio Reblim, Giovane Andriato, Jonas Mello, Lauro
Chaman, Marcos Novelo, Renan Malizia, Renan Soares
– Best climber : Flavio Reblim e Renan Malizia
– Best sprinter : Giovane Andriato e Lauro Chaman
Velo/Seme Rio Claro - SP
– Coach : Walter Hohne Junior
– Brazilian Ranking : 7th place
– Anderson Luiz de Oliveira, Bruno Saraiva Petroucic, Eliel
Rodrigo Pereira, Balbino, Halysson Henrique Ferreira, Nelson Correa
Junior, Ricardo Luiz Piccoli, Weslen da Silva Oliveira, William Chiarello
– Best climber : William Chiarello
– Best sprinter : Halysson Henrique Ferreira e Anderson Luiz de Oliveira
São Francisco Saude/Ribeirão Preto - SP
– Coach : Danilo Terra
– Brazilian Ranking : 9th place
– Bruno Dornelles, Carlos Roberto Marques de França, Luis Carlos
Amorim, Michel Fernandez Garcia, Thiago Eduardo Damasceno, Thiago
Duarte Nardin, Wagner Pereira Alves
– Best climber : Wagner Pereira
– Best sprinter : Michel Fernandez
FW Engenharia/Três Rios/Amazonas Bike - RJ
– Coach : Diego Vilela
– Brazilian Ranking : 10th place
– David Leite, Alvimanio das Chagas, Fabiano dos Santos Mota,
Fabilele dos Santos Mota, Fabrício Lepratti, Felipe Marques, Izael
Nunes da Silva, Maurício Knapp
– Best climber : Mauricio Knapp e Fabrício Lepratti
– Best sprinter : Fabiano Motta
Team Rio de Janeiro - RJ
– Coach : Vanderley Inácio
– Brazilian Ranking : invited team
– Adriano Donizeti, Antonio Carlos Dantas, Carlos Alberto de
Mello, José Mauricio da Silva, José Ronaldo da Silva, Marcelo Gil,
Nicolas Pereira, Rafael de Magalhães Borna
– Best climber : José Mauricio Silva
– Best sprinter : Marcelo Gil
............. INTERNATIONAL TEAMS .............
R2-BIANCHI - Chile
– Coach : Juan Pablo Pino
– Luis Nova, Wolfgang Burman, Jonathan Guzman, Pablo Ramirez,
Vicente Muga e Abraham Pacheco - Best climber : Javier Gomez - Best sprinter : Jaime Castañeda
– Website : www.skechers-chile.cl
Team Rossato-Trevigiani - Itália
– Coach : Mirko Rossato
– Marco Coledan, Andrea dal Col, Eugert Zhupa, Andrei Nechita,
Filippo Fortin, Edoardo Constanzi
– Website : www.teamrossato.net
Jamis Sutter Home Pró Cycling - EUA -
– Coach : Sebastian
– Anibal Borrajo, Eric Schildge, Guido Palma, Jamey Driscoll, Nick
Frey, Tyler Wren
– Best climber : Tyler Wren
– Best sprinter : Anibal Borraio
– Website : www.jamissutterhome.com
MMR Bikes - Espanha
– Coach : Laura Frazer
– Edgar Nohales, Ibon Zugasti, Mauricio Frazer, Pablo Rodriguez,
Pedro Milan, Ruben Menendez
– Best climber : Ibon Zugasti, Ruben Menendez e Edgar Nohales
– Best sprinter : Mauricio Frazer
– Website : www.mmrbikes.com
Rwanda Cycling Federatin - Rwanda
– Coach : Jonathan Boyer
– Emmanuel Rudahunga, Gasore Hategeka, Nathan Byukusenge, Nicodem
Habiyambere, Obed Ruvogera , Jean de Dieu Uwimana
– Best climber : Nicodem Habiyambere e Nathan Byukusenge
– Best sprinter : Innocent Uwamungu
– Site internet : teamrwandacycling.org
Petroli Firenze - Itália
– Coach : Daniele Tortoli
– Rafael Andriato, Alessandro Mazzi, Mirko Tedeschi, Marco
Prodigioso, Simone Fruini, Dario Mantelli
– Website : www.cyclingteam.it
Colômbia
– Coach : César Augusto Sanchez Alzate
– Juan Pablo Suarez, Rafael Abreu, Jaime Ortega, Eduward Suarez,
Javier Pineda, Robigzon Oyola
Voir suite -> > Etape 1 (mer 27 Juillet ) : Praça do Ó Barra da Tijuca/Rio de Janeiro -> Angra dos Reis : 149,9 km